Télikerttel meghosszabbíthatjuk a nyarat
Télikert egy természetes megvilágítású fűtött helyiség, amely egzotikus, fagyérzékeny növények, illetve dísz- és szobanövények téli vagy egész éves elhelyezésére szolgál.
A télikertek története a régmúltba nyúlik vissza. A kialakításuk, használatuk már az ókori Róma területén is ismert volt.
Nyugaton igen népszerűek lettek, az épületek kedvelt tartozékaivá váltak. Nálunk, Magyarországon a téli kertek lassan honosodnak meg. Még ma is luxus cikként tekintünk rájuk. Azonban ez közel sincs így.
Hasznossága több rétű:
- ismert stresszoldó és rekreációs hatása, testi és lelki nyugalmat biztosít.
- kikapcsolódást nyújt a virágok, növényeink látványa, ez mellett a természetben érezhetjük magunkat
- tudósok szerint nem csak a felnőttek, de a gyermekek fejlődésében is jelentős a növények közelsége
- akár egzotikus növények pl. narancs, citrom, kivi, stb) is teljes biztonsággal tarthatók, a hazaiak mellett.
- az épülettel kombinált téli kert csökkenti házunk fűtési költségeit
- kellemesebb, élhetőbb, harmonikusabb környezetet teremt
- alkalmasak növények, virágok termesztésére, átteleltetésére, szaporítására
És persze számtalan előnyös tulajdonsága miatt egyre nagyobb körben terjed el. Több féle technikai jellemzőkkel és kialakítással találkozhatunk. Mind formáját mind esztétikumát tekintve.
A télikert rendszerint fém, alumínium vagy fa vázszerkezetű, üveg vagy műanyag borítású különálló építmény vagy a nappalihoz csatolt beüvegezett veranda.
A beépített terasz mint téli kert, a kertet és a lakóházat összekötő helyiség.
Egy ilyen létesítmény közvetlen kapcsolatot teremt a természettel. Ez egy különleges szoba, amely félerészben kert, felerészben ház. A téli kertek kialakításuk szerint lehetnek az épülettel egybeépített, mint az épület része, vagy mint teljesen különálló épület.
Típusai:
- üvegház
- növényház és melegház
- beépített terasz
- beüvegezett erkély
- lodzsa
- ablakfülke
Általánosságban elmondható, hogy a téli kertek a nap energiáját hasznosítják, így teremtve a növények számára mikroklímát. Ami fejlődésükhöz, szaporodásukhoz, áttelelésükhöz biztosít megfelelő közeget. A különálló téli kertek, a talaj hőjéből is merítenek.
Biztosíthatjuk a megfelelő páratartalmat, hőmérsékletet, árnyékolhatunk szükség esetén.
Ha nagyobb mennyiségben szeretnénk növényeket termeszteni, gondoskodni kell a megfelelő felületekről, az öntözőrendszerről és a klímaberendezések beépítéséről is.
A télikerteket hőmérséklet-tartományuk és klimatizáltságuk alapján három csoportba sorolhatjuk: trópusi-, szubtrópusi- és hideg télikert.
Tájolásuk szerint pedig vannak :
Keleti, nyugati, déli és északi.
A napfény beesési szöge és a napsütéses órák száma irányadó a kialakítása során. Ettől is függ a telepítés helye, a felhasználás lehetősége.
A megfelelő anyagok kiválasztása kulcsfontosságú az építés során. Az időtállóság mellett a szerkezeti stabilitás és a biztonság is nagyon lényeges. Az anyagok kiválasztásakor figyelembe kell venni a szerkezet önsúlyát, a szélellenállást és a tetőszerkezet szilárdságát, hogy a ránehezedő hómennyiséget biztonságosan elbírja. A téli kert vázát alkotó anyagoknak a teherbírás mellett jó hőszigetelő tulajdonsággal is rendelkezniük kell.
A téli kert vázának építésekor a következő anyagokat választhatjuk: fém, alumínium, fa és műanyag.
Az egyes anyagok kedvező tulajdonságait gyakran kombinálják és ötvözik, hogy az elkészült téli kert tökéletesen megfeleljen funkciójának. Maga a borítás pedig szintén jó szigetelő, e mellett a legjobb fényáteresztő képességű anyag legyen.
.Ez lehet üveg, vagy cellás polikarbonát, plexi. Ügyeljünk arra, hogy a kialakítás során legyen megfelelő nagyságú nyitható rész is, a szellőztetés miatt. Mivel a téli kertek kialakítása nagyon sok színű, így mindenki számára igényeinek megfelelő megoldást talál.
Ha sikerült kialakítani, felépíteni használjuk is.
Sokrétű felhasználása mellett, érdemes megemlíteni, hogy ugyan úgy mint egy hagyományos üvegházban, ezekben is lehet magot vetni, palántát nevelni, növényt termeszteni. Mivel bizonyos mikroklímát teremt, ezért állandó körülmények között fejlődhetnek növényeink. A jobb hely felhasználás miatt kialakíthatunk polcos, vagy függő rendszereket, vagy ezek kombinációit. Figyeljünk arra is, hogy téli kertünkben minden növényünknek biztosítsuk a megfelelő feltételeket.
A téli kertek alkalmazása minden pozitív tulajdonsága mellett, megrövidíti a tenyészidőt is.
Hamarabb csírázik, sarjad, és indul növekedésnek a növényünk,mint szabadföldi , vagy kiültetett társai. Természetesen nem kell pusztán a természet erőforrásaira hagyatkozni, plusz fűtéssel, és plusz megvilágítással még jobb eredményeket érhetünk el.
A téli kertek a legegyszerűbb kialakításútól a legjobban felszereltig mindenki számára elérhetőek. Békét és nyugalmat jelentenek rohanó világunkban.