Őszi permetezés, vagy lemosó permetezés
Az őszi permetezés az év utolsó permetezése, a termő, vagy aktív időszak végének közeledtével.
Általánosságban akkor végezzük el, ha a lomb 60-80%-a lehullott, de mindenképpen a fagyok beállta előtt.
A kártevőket leginkább ilyenkor tudjuk biztonsággal eltávolítani, elpusztítani. Természetesen fontos művelet a megelőzésben és a védekezésben.
A lombhullás idején végzett permetezés, a leveleken levő spórákat és áttelelő tojásokat is megsemmisítik, vagyis a fertőzött lombot is semlegesítik.Ezen felül a lepermetezett kultúrnövények ellenálló képességéhez is nagymértékben hozzájárul.
A permetezés célterületei :
- gyümölcsfák
- gyümölcstermő bokrok
- szamóca ágyás
- lombhullató díszfák és díszcserjék
- rózsabokrok és a szőlőtőkék
Ezenkívül minden, ami a kertben fából készült, vagyis a fakerítést, a fakaput, a deszkából épített szerszámoskamrát is érdemes, hiszen a kártevők itt is megbújhatnak, áttelelhetnek.
A nyári permetezéstől abban különbözik az eljárás, hogy nem porlasztjuk a permetlevet, hanem lemosásszerűen adagoljuk. Így a növények minden rejtett zugába eljut a növényvédőszer. Valóban bőségesen mintha ténylegesen lemosnánk a kezelt részeket.
A nagyon magas fák csúcsát sokszor nem lehet elérni. Ha ott látunk beteg ágat, moníliás gyümölcsmúmiát, használjunk hosszabbítót. Motoros vagy háti permetezőhöz csatlakoztatva elérhetjük a felső régiókat is.
Mivel permetezzünk ?
Sok, eltérő hatóanyagú készítmény áll rendelkezésre akár előre gyártott formában is. Először is tisztázni kell, hogy az adott terület milyen kártevőkkel, kórokozókkal fertőzött. Ha ez ismert, akkor választható ki a megfelelő növényvédő szer. A szerek használatáról, a töménységéről, specifikumairól kérjük ki szakember véleményét és tanácsát.
Nagyon fontos! Minden permetezés alkalmával, használjuk az egyéni védőfelszereléseket!