Miért metszünk ősszel, és hogyan?
Sokunk kertjében vagy csak a ház körül biztosan vannak gyümölcsfák, cserjék, olyan növények, amelyek gondoskodást igényelnek.
Ha a körülmények megfelelőek, jobb és bővebb termést hoznak, vagy pusztán díszei környezetünknek. Hogy ez így maradjon, segíteni kell a metszéssel.
Miért metszünk ősszel, és hogyan?
Az őszi metszés ideje a szeptember végétől, október végéig terjedő időszak. Ekkora már a betakarításnak vége, lombjuk lehull, jobban hozzáférhető a növényünk.
Fontos megjegyezni! A szakirodalomban különböző időszakok vannak megjelölve az eltérő fák, bokrok metszésére. Mielőtt nekikezdenénk érdemes olvasni ezekről. A metszés célja a karbantartás, a jövő évi termésünk biztosítása, a növények felfrissítése, felkészítése a következő termő időszakra.
Ezért fontos:
- a beteg, elhalt részek eltávolítása.
- a letermett vesszők visszavágása
- a konkurens ágak, vesszők közül a domináns kiválasztása
- a korona szellősebbé tétele
- megedzük a növényünket, segítjük az áttelelést
- helyet adunk az új, erősebb fiatalabb lombnak
Ezzel a könnyen végrehajtható művelettel a növényeinkben kárt nem teszünk. Erre az időszakra már a növények a talajhoz közeli régiókba szívják vissza a nedvességet, biztosítva a kifagyás elleni védekezést.
Fontos arra figyelnünk, hogy a visszametszés ne legyen erősebb, mint a tavaszi kiindulás! A téli időszakban fáink bokraink egy vegetatív állapotba kerülnek, alszanak.
Tavasszal így a megfelően, szakszerűen metszett növényeinken sok új, és erős hajtás jelenik meg. A metszéskor törekedjünk arra, hogy ne tépjük az ágat, a vágott felület legyen síma, egyenletes. Ha vastagabb ágat távolítunk el, a metszés helyét kenjük le viasszal, sebkezelővel, védve az ágcsonkot a kiszáradástól, és a betegségtől.
Mint már említettem, a különböző növények eltérő metszést igényelnek. Az első metszést érdemes szakavatottra bízni.