Komposztálás egyszerűen
Komposztálás. Mindenki számára ismerős ez a kifejezés. De mit is takar, hogyan végezzük ?
A komposztálás egy olyan biológiai és vegyi folyamat, ahol a háztartási szerves hulladék és a kerti zöldhulladék, föld megfelelő elegyítése során idővel humusz képződik. Amíg az összetevőkből humusz képződik 3-12 hónapot vesz igénybe.
A komposztálás során a szerves anyagok lebomlanak, oxidálódnak. Szén- dioxid és ásványi anyagok keletkeznek. Költséghatékony és környezetbarát technológia. Ezzel a megoldással kevesebb káros anyag jut a környezetbe mint pl. az égetéssel. A kész humusz talajba juttatása elősegíti növényeink fejlődését, tápanyaggal látja el és termőtalaj minőségét is javítja. A komposztálás költsége szinte nulla, hiszen a szükséges anyagokat környezetünk adja. A komposztáló bárhol kialakítható, de elsősorban félárnyékos helyen javasolt. Csapadéknak kitett helyre ne telepítsük. Készíthetjük saját kezűleg, de vásárolhatunk is komposztáló edényt, de akár a szabadban is végezhetjük.
Mitől lesz jó a komposztunk?
Hogy végül jó humuszt kapjunk, nagyon fontosak a felhasznált anyagok és arányok. Ahhoz, hogy a biológiai és kémiai folyamatok érleljék a keveréket, lényeges a 3/4-1/4 arány. A 3/4-ed rész legyen zöld hulladék, a mikroorganizmusok megfelelő munkájához (zöldség, gyümölcs, fű) és 1/4 rész gally, mulcs, forgács, fűrészpor
Ezt a negyed részt földdel keverjük át és úgy terítjük a zöld hulladékra. Ez azért fontos, mert így levegőt biztosítunk a lebomláshoz.
A folyamatot többször ellenőrizni kell, hiszen ha a keverékünk nem termel hőt, akkor a benne lévő anyagokban nem indult el lebomlás. A túl száraz keveréket öntözzük meg, ha túl nedves száraz anyaggal dúsítsuk. A keverékünket 4-6 hetente forgassuk át.
Mit tehetünk a komposztunkba ?
Zöldség, gyümölcsmaradékot, kávézaccot, teafűvet, virágot. A déligyümölcsök héjával viszont óvatosan bánjunk, mossuk meg őket és daraboljuk apróra mielőtt betennénk a komposztba! A tojáshéj apróra darabolva és a kiszárított gyom kis mennyiségben. A kerti hulladékok közül a frissen vágott füvet, apróra vágott gallyakat, ágakat, fűrészport nyugodtan keverjük bele a komposztunkba, a fahamuból keveset rászórhatunk.
A nagyobb gallyakat aprítsuk fel 2-3 centis darabokra, levelet, gyomot, hamut csak kis mennyiségben. Kis mennyiségben tehetünk dió, vagy tűlevelet is.
Mit ne rakjuk a komposztunkba ?
Ne kerüljön bele hús, kenyér, csont, záptojás, sütés után maradt olaj, vegyszer, gyógyszer, háztartási hulladék! Egyáltalán semmilyen veszélyes hulladékot ne tegyünk a komposztba!
Végül a kész komposztunkkal táplálhatjuk növényeinket, amik biztosan meghálálják a gondoskodást.
Jó munkát, eredményes komposztálást !
Kerti szerszámok - komposztálók