Hogyan védekezzünk hatékonyan a rágcsálók ellen?
Biztosan mindenki számára ismerős probléma ezeknek az apró kártékony állatoknak a megjelenése.
Gondot okoznak a háztartásokban, a ház körül de a gazdaságokban is. Nagy károkat képesek okozni, nem csak terményekben, hanem a közvetlen környezetünkben akár használati tárgyainkban is. Éhségük csillapíthatatlan, mindent megrágnak, szó szerint lemorzsolnak. Köztudottan párban, akár csapatban keserítik mindennapi életünket. Sőt, ha nyugalmat és táplálékot találnak koloniákat alakítanak. Nagyon gyorsan szaporodnak, és egy egér vagy patkány család ellen már nehezebb védekezni. Megjelenésük nem köthető közvetlenül helyhez, bárhol még a legtisztább környezetben, elit életterekben is felbukkanhatnak.
Egészségügyi kockázatokat is rejt megjelenésük.
Harapásuk, karmolásuk okozhat kellemetlen problémákat, de az állatok ürülékéből, vizeletéből, nyálából is kórokozók kerülhetnek a szervezetünkbe. Az ürülék, a nyál és a vizelet beszennyezheti ivóvizünket, élelmiszerünket. Emellett a patkányokon és egereken élősködő bolhák, kullancsok vagy atkák is átkerülhetnek az emberre, és ezek csípése okozhatja a fertőzést. De még általuk szennyezett levegőt, port is beszippanthatunk, ami súlyos betegséghez vezethet.
Most, hogy hideg évszak közeledik, ezek a rágcsálók is keresik a helyüket az átteleléshez, és a szaporodáshoz. Mindenképpen nézzünk körül a környezetünkben, számoljuk fel a potenciális helyeket ahol meghúzódhatnak akár kis időre is. Ne legyen otthagyott zöldség gyümölcs, hozzáférhető víz, fedetlen kuka, avarkupac stb.
Ha mégis észlelnénk jelenlétüket, kezdjük meg a hatásos védekezést, amelyek módjait egy pár mondatban összefoglaljuk:
Egér- patkányirtó granulátumok, pépek, kockák
- Előre csomagolt és adagolt megbízható írtó szerek.
- Bárhol, akár bel akár kültéri használatra, időjárásálló készítmények.
- Speciális ízanyagokat, illatanyagokat tartalmaz, ezért a rágcsálók szívesen fogyasztják.
- Mivel adagolt, ezért nyomon követhető a fogyás mértéke.
- Hatóanyaga egy elhúzódó hatású véralvadásgátló szer, amely a rágcsálókat általában már egyszeri fogyasztás után is elpusztítja. Nagy rágcsálófertőzöttség esetén minden etetőhelyen kellő mennyiségű csalétket kell alkalmazni.
- A rágcsálók elhullása a 4. naptól kezdve várható.
- A csalétek ellenőrzése 5-7 naponta többször történjen meg. Romlott szert ne használjunk, cseréljük ki.
- Környezetbarát termékek, de a biztonság kedvéért házi állataink ne jussanak a közelébe!
Rágcsálóirtó szerek - Rágcsálóriasztók
Ragacsok
Ezek az eszközök egy speciális ragasztó segítségével "fogják" meg rágcsálókat.
Fizikai módon, tehát a szabad mozgást szűntetik meg. Ha a kis állat rámerészkedik erre az előre gyártott ragacsos lapra, beleragad és képtelen tovább menni. Vannak olyan lapok, amelyhez erős illat és ízanyagú tabletta is jár. Ezt a lap közepére helyezve növelhetjük a hatásfokát. Mindig súlyozzuk le a lapot és a feltételezett mozgási útvonalra helyezzük. Naponta ellenőrizzük, és ügyeljünk a kihelyezéskor, hogy haszonállataink ne kerüljenek a közelébe. Óvakodjunk a ragacs érintésétől, ha mégis érintkezünk vele mossunk kezet. A ragasztó teljesen irtószermentes, környezetbarát, egyszerű, tiszta és megbízható megoldás. Bárhol és bármikor használható.
Ultrahangos riasztók
Ezek az eszközök nem írjták ki, nem fogják meg a rágcsálókat. Ezek a készülékek távol tartják, és elűzik a betolakodókat. Általánosságban elmondható, hogy ezek a riasztók 20-30 kiloHertz frekvencia tartományban küldenek impulzusokat a környezetbe. Ezek a hangok az emberi fül számára nem hallhatóak, viszont a kártevőket szó szerint távol kergetik. Ez mintegy 30-40 méter sugarú körben fejti ki hatását. Állandó használata javasolt, de ügyeljünk arra, hogy a rágcsálóknak maradjon menekülő út. Mivel állandóan változó frekvenciával dolgoznak, így nem szoknak hozzá a rágcsálók.Mind hálózati, mind akkumulátoros verziója hozzáférhető.
Élvefogó csapdák
Ezekkel az eszközökkel szintén az a célunk, hogy megszabadítsuk környezetünket a rágcsálóktól. Ezeknek a csapdáknak rengeteg fajtája ismert. Az egyszerű egér vagy patkány fogóktól a bonyolultabb szerkezetekig. A célunk, hogy szabad mozgásukat megszüntessük. Általánosságban elfogadott, hogy ezekbe a csapdákba táplálékot helyezünk, és a rágcsálókat ezzel késztetjük a búvóhelyük elhagyására.
Óvatosak és bizalmatlanok, de ösztöneiket felülírja kíváncsiságuk, és ezt tudjuk kihasználni, a csapdák alkalmazásával. A csapdák praktikusak, egyszerűen használhatók. Különösebb telepítést nem igényelnek, bárhol és bármikor használhatók, anyaguk időálló. Mivel sokféle kivitelben megtalálhatóak, mindenki megtalálja a számára megfelelőt.