Ajtók, ablakok tömítése egyszerűen
A nem megfelelően szigetelt nyílászárók nem csak kellemetlenséget okoznak, de pénztárcánkra is negatívan hatnak.
Ki ne találkozott volna azzal a mindennaposnak mondható problémával, hogy valamelyik nyílászárója nem illeszkedik tökéletesen. Hiába zárjuk és erőltetjük, hatástalan. Ez bizony gondot jelent, hiszen mindkét irányban áramlik a levegő, akkor is, ha ezt nem szeretnénk.
A "szelelő" ablakok, ajtók résein a fűtési szezonban kiszökik a meleg, és érezhetően áramlik be a hideg levegő. Ezzel pedig a fűtésünk hatásfokát csökkentjük. Egyéb időszakban a por, a korom, a füst és más levegőben szálló apró részecskék jutnak a lakásunkba. Ez bizony életterünk tisztaságát is befolyásolja a kellemetlenségek mellett.
Van megoldás, gyors és egyszerű lehetőségek vannak a problémák orvoslására!
Nagyon sokféle, és bárki számára elérhető lehetőségeket mutatnék.
Először a fa és a műanyag nyílászárók szigeteléséről néhány mondatban:
Ezek a szigetelés típusok többféle szélességűek, mélységűek és nyílászárókhoz használhatóak. Kis kézügyességgel egyszerűen felhelyezhetőek. Minden esetben gondosan, por és zsírmentessé kell tenni a munka felületet. Ennek elmaradása okozhatja a szigetelés felpörgését, leválását. Ezek a gumi tömítő csíkok, öntapadósak könnyen felragaszthatóak, hasonlóan a matricákhoz.
Elmetszve láthatjuk, hogy "D," vagy "E", vagy "P" profilúak, bármilyen méretre szabhatók igény szerint. A profil és méret különbségek a megfelelő szigetelést segítik elő. Nem jó ha túl vastag, hiszen a normál zárás nehezített, ha keskeny és vékony akkor nem szüntettük meg a problémát teljes mértékben. Tehát minden esetben mérjünk, t ervezzünk vásárlás előtt!
Tipp!
Csináljunk próbavásárlást, mindegyikből 10-10 cm-es darabot vegyünk, otthon beillesztés után döntsünk a megfelelő méretről.
Ezek a szigetelő csíkok az ablakkeretre és- vagy az ablakszárnyra is felragaszthatóak. A műanyag nyílászárók szigetelése kissé összetettebb feladat, és más technikai jellemzői vannak, mivel más kialakításúak mint a normál ajtók, ablakok. A gumi szigetelés helyett szilikon tömítés a megfelelő. A szilikon tömítés legalább kétszer olyan tartós mint a gumi, illeszkedése és tömítő képessége sokkal jobb. Rugalmassága sokáig megmarad, nem válik rideggé és nem töredezik. Ez mellett természetesen megtalálhatóak a műanyag alapúak is. A BarkácsVilág által forgalmazott EPDM “műgumi” tömítések kiválóan alkalmazhatók fa és műanyag ablakokhoz is. Bármilyen utólagos szigetelési technikát választunk, bekerülési költsége hamar megtérül.
Igazán még nem elterjedt, de jó hatásfokú eszköz az ajtó aljára szerelhető szigetelés. Ezek az ajtó kefék kitűnő védelmet nyújtanak por, huzat, hő kiáramlás ellen. De hasznos a betolakodó bogarak, élősködők ellen is.
Készülnek öntapadó, és felcsavarozható változatban. Műanyagból és alumíniumból, többféle színben, fésűs kivitelben. Bármilyen szélességű ajtóra feltehető, méretre szabható. Ezek az ajtó söprűk nem csak bejárati, hanem a lakás bármely ajtójára szerelhetőek. A tökéletes szigeteléshez szorosan kell tapadnia a küszöbhöz. Purfix öntapadó szigetelő habok. Ezek a szivacsos állagú csíkok, 9-15-25 mm szélességben gyártott tömítő eszközök. Bármilyen méretre szabható, egyszerűen felhelyezhető 1-2 év élettartamú szigetelő anyagok. Felhelyezés előtt szintén fontos a munkaterület alapos tisztítása.
Praktikus, szivacsos állagának köszönhetően tökéletesen
illeszkedik. Jó, és gyors megoldás közepes méretű rések megszüntetésére. A Purfix szivacs szintén az ablakkeret és az ablakszárny közé illeszthető. Porózussága miatt nedves, párás környezetben hatásfoka csökken.
Ezeknek az öntapadó Purfix csíkoknak óriási előnye, hogy bármikor és végtelen számban cserélhetőek. Olcsó és praktikus kiegészítők a lakásban.